logo

Yükleniyor

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Soğutma Sistemleri

Soğutmanın genel olarak tanımını yapmamız gerekir ise herhangi bir maddenin veyahut ortamın rahatsız edici boyutlara ulaşan sıcaklığını düşürebilmek maksadı ile ısıyı başka bir yere iletmektir. Fazlaca ısıtmış havanın soğutulması gerekir bunun içinse çeşitli soğutma sistemleri vardır. Bunlara hava soğutma sistemi, su ile soğutma sistemi, gaz ile soğutma sistemi, gaz+su ile soğutma sistemleri diyebiliriz. Genel olarak soğutma maddesine bağlı olarak soğutma sistemlerinin tasarımı belirlenir. Bu bakımdan her soğutma maddesi farklı yoğunluklara sahiptir. Buzlanmanın önüne geçilmesi için soğutma sistemlerinde belirli derecede akış gereklidir.

Genel olarak en çok tercih edilen soğutma sistemlerinden biridir hava soğutma sistemi. Çok yaygın olarak kullanılır. Çünkü maliyeti diğerlerine oranları daha uygundur. Isınan yerin üzerine bakırın konulması ile ısıyı dağıtmayı sağlar. Bulunması son derece kolaydır. Ayrıca farklı çeşitlerine de çok rahat ulaşabilirsiniz. Ancak sesli çalışırlar ve maksimum oda sıcaklığına kadar soğutma işlemleri mevcuttur. Diğer bir sistem ise su soğutma, bu sistem henüz yeni yeni uygulanmaya başlanmıştır diye biliriz. Isınmakta olan parçanın üzerine yerleştirilen su bloğun içinden bir pompa yardımı ile gönderilen su soğutma işlemini yapar. Isınan su ise radyatör yardımı ile içinden geçer. Bu radyatörde çapı yaklaşık 120 mm civarında fan mevcuttur. Bu soğutma sisteminin hava soğutma sistemine oranla performansı çok daha iyidir. Ve hava soğutma sistemindeki gibi sesli değil sessiz çalışırlar. Ancak işlevine göre biraz pahalıdır. Kasanın içerisine sığdırıp sığdıramama problemi yaşayabilirsiniz. Yanınızda taşıma ile sök tak işlemi yapmak sureti ile biraz uğraştırır. Çok dikkat edilmesi gereken husus ise rekorların çok iyi bağlanması aksi taktirde su sızdırması kötü sonuçlara sebebiyet erebilir.

Bu tarz soğutma sistemleri profesyonel oc’ler içindir. Burada uygulanan gaz sıvılaştırılmış nitrojen yani azottur. Aşırı soğuk bir maddedir. Bilgisayar soğutucusu olarak kullanılır. Bilgisayarınıza yerleştirilen basınca karşı dayanıklılık gösteren bir hortum yardımı ile cpu soğutulmuş olur. Gaz soğutma sistemi özel bir soğutucudur. Bu yüzden de oldukça pahalıdır. Yaklaşık -35 dereceye kadar çok iyi derecede soğutma işlemi yapmaktadır.

Aklınıza Takılan Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin